Zákryty v novém

Po mnoha letech klidného, známého a zažitého způsobu hlášení o pozorování zákrytů hvězd planetkami a jejich zveřejňování se schyluje, a to poměrně velice rychle, k zásadní změně. Všichni jsme byli zvyklí na www stránku https://www.euraster.net/, na níž se objevovala po dlouhé roky veškerá hlášení o provedených pozorováních zákrytů hvězd planetkami v Evropě a v několika posledních rocích ta, při nichž bylo zachyceno alespoň jedno pozitivní měření. Stejně bezproblémově fungovala konference Planoccult. Zdá se, že tomu všemu bude záhy konec.

Jen málokdo si dokáže v celé šíři představit kolik práce, úsilí a času stálo za udržováním tohoto systému v bezproblémovém chodu, který jsme všichni považovali za samozřejmý. Tím, kdo se o všechno staral byl Eric Frappa, který ale vedení IOTA-ES po cca 20 letech práce oznámil, že již v této činnosti nebude pokračovat. Velice dobře jeho rozhodnutí chápu. Pokouším se v udržovat přehled o pozorováních našich českých zákrytářů, což je pouze kapka v moři všech evropských pozorování, a vím, s kolika problémy se při tom setkávám a kolik času tak strávím. Když před několika roky Eric Frappa oznámil, že bude evidovat jen zákryty s nějakým pozitivním výsledkem, moc mě to mrzelo, když jsem si ale rozmyslel, o jaké počty dat se v reálu jedná, dal jsem mu za pravdu. A jak už bylo uvedeno výše i jeho současné rozhodnutí skončit chápu.

Nová situace, která je zatím bohužel stále jen na počátku svého řešení, bude v každém případě klást nové požadavky i na jednotlivé pozorovatele. Nedokáži si totiž představit žádného následovníka, který by po vzoru Erica stávající agendu převzal a plynule v ní pokračoval. Řešení je jediné – co největší část zautomatizovat a rozdělit po jednotlivých, nejlépe jazykově příbuzných, regionech.

Tím, co se dotkne každého pozorovatele, bude nový způsob hlášení. Nyní je jednak dokončován nový, plně na webu a databázi postavený systém SODIS, a jednak vzor nového elektronického formuláře (pro pohodlnější vložení dat do SODISu), přičemž obojí by mělo vstoupit do ostrého provozu již s novým, velice rychle se blížícím, kalendářním rokem. Na připojeném obrázku si můžete pracovní náhled protokolu prohlédnout. Zatím to vypadá, že pro hlášení svých výsledků budete potřebovat registraci do systému SODIS, i když hlášení v zastoupení (přes druhou osobu – pro málo aktivní nebo náhodné pozorovatele) je jedním z bodů v jednání.

Na všem se nyní ještě usilovně pracuje a věřím, že v prvním čísle Zákrytového zpravodaje roku 2023 už se dozvíte mnohem více konkrétních informací.