V předchozích číslech Zákrytového zpravodaje jsme se věnovali pozorování zákrytů hvězd planetkami v České republice. Je tedy čas podívat se i na výsledky z pohledu celého našeho kontinentu.
Do sledování zákrytů hvězd planetkami se v roce 2024 v rámci Evropy zapojilo rovných dvacet států. Krom toho se astronomové z našeho kontinentu vypravili za sledováním zákrytů ještě i na jiné světadíly (Austrálie, Afrika, Jižní Ameriky).
V databázi projektu SODIS se za rok 2024 podařilo zapsat 3309 jednotlivých měření, z nichž neuvěřitelných 1402 bylo pozitivních. Ještě před několika roky by 42 % produktivita byla považována za něco naprosto nepředstavitelného. Je vidět, že pozorovatelé si začali vážit svého času a vybírají si nadějné úkazy, ale současně, a to především, tento výsledek svědčí o naprosto přelomovém zpřesnění předpovědí, které dnes máme k dispozici.
V připojené tabulce je možné se podívat na výsledky jednotlivých států a jejich zapojení. Naprostým evropským fenoménem se již tradičně stalo Španělsko s širokou základnou pozorovatelů, ale také velice příznivým počasím, které jim nabízí nepoměrně větší šance, než dostávají astronomové z jiných částí kontinentu. Sedm set osmdesát sedm měření představuje více než dvě pozorování připadající v průměru na každý den roku 2024. Když k tomu přidáme produktivitu 37,9 %, jedná se skutečně o mimořádný výsledek.
Velice potěšujícím konstatováním je druhá příčka náležící České republice. Čtyři sta šedesát osm měření s výtěžností 43,2 % jednoznačně potvrzuje naši pozici, v tomto oboru astronomie (a to jsem četnost měření nepřepočítával na počty obyvatel J).
V těsném závěsu za námi se na třetím místě usadili, s více než čtyřmi sty pozorování, zákrytáři z Polska (429 měření, produktivita 35,7 %). Úžasným výsledkem je i 347 zapsaných protokolů ze Švýcarska, které při 114 pozitivních měřeních vedou k produktivitě 32,9 %. Následující trojice států vykazuje více než 200 pozorování. Jedná se o Velkou Británii (255, 45,7 %), Německo (239, 47,7 %) a Slovensko (225, 44,9 %). Nad stovku se ještě dostala Francie se 153 zapsanými výsledky a více než nadpoloviční produktivitou (56,2 %).
Astronomové z dalších států Evropy už se pohybují pouze v dvouciferných hodnotách, což by ještě před několika roky byly velice zajímavé počty, ale dnes se umisťují až na příčkách od devátého pořadí níže. I jejich příspěvek však není zanedbatelný a z dvanácti zemí bylo do SODISu zapsáno pěkných 314 měření, z nichž rovných 200 bylo pozitivních.
Pokud se na tabulku evropských zákrytů podíváme detailněji a vyneseme si výsledky do grafu, v němž na vodorovné ose je počet pozorování a na svislé pak výtěžnost udávaná v procentech, jasně se ukáže, jak s narůstajícím počtem měření se lehce snižuje procento pozitivních výsledků. Je zcela pochopitelné, že při velkém počtu pozorování procento přeci jen klesá. Ale i tak jsou pro rok 2024 výsledky v porovnání s předešlými roky naprosto mimořádné. Až na výjimku, kterou tvoří Irsko se šesti negativními pokusy, se žádná další skupina pozorovatelů nedostala pod 30 %. Z grafu je současně patrné, že nejpočetněji je zaplněna oblasti mezi 30 až 50 %, v níž se nachází 13 států. Nad 50 % je sice také hned šest zemí, ale všechny se pohybují v oblasti do 100 provedených měření. To znamená, že se jednalo převážně o pozorování mimořádně nadějných úkazů, z čehož následně plyne nadprůměrná úspěšnost.
Lze si jen přát, aby podobný trend, jak co do absolutního počtu měření, tak i vysokého zastoupení pozitivních měření, pokračoval i v nadcházejícím roce.
Počty pozorovatelů ve statistice
Velice mě potěšilo, když jsem v mailu od Dave Heralda (Austrálie) objevil statistiku shrnující počty pozorovatelů zákrytů hvězd planetkami rozdělených po kontinentech, a to za období počínaje rokem 1990 až po současnost
Připojené tabulky si žádají určitá vysvětlení, které Heraldův mail samozřejmě také obsahuje. Uvádím je v nepozměněném překladu. Vzhledem k některým nedávným diskusím ve skupině IOTAOccultations jsem provedl určité změny v programu Occult (projeví se v příští verzi), aby bylo možné zjišťovat počet pozorovatelů za určité období (rok případně více let) podle regionů. To poskytuje základ pro posouzení, do jaké míry se počet pozorovatelů ve vlastním regionu v průběhu času zvyšuje nebo snižuje.
Počítají se všichni pozorovatelé uvedení ve výsledcích pozorování v databázi Occult. To znamená, že je omezen na ty události, u nichž bylo provedeno alespoň jedno úspěšné pozorování. Zařazení do seznamu však nevyžaduje, aby pozorovatel měl „pozitivní“ měření. Pro zařazení do seznamu stačí, aby se jednalo o událost typu „neg“ – pokud kdokoli další měl událost typu „pos“.
Tento seznam zahrnuje předpoklad, že pozorovatelé jsou důslední v tom, jak se píší jejich jména a jak je uvedeno jejich křestní jméno. Například Bob a Robert se obvykle vztahují k téže osobě, ale po zkrácení na počáteční písmeno se z nich stanou B & R, čímž jsou uvedena dvě jména. Zejména v rámci Evropy existují rozdílné konvence pojmenování příjmení, které se mohou v průběhu času
u jednotlivce měnit (alespoň tak to chápu já). Existuje také otázka správného zadávání údajů o jménech. [V evropském kontextu se domnívám, že SODIS vyřešil většinu otázek týkajících se konzistence jmen].
V tabulkách jsou uvedeny hodnoty pro roky 2024 zpětně do roku 2020 ročně, následně 2015 až 1990 v pětiletém kroku.
Pro rok 2024 jsou zprávy pro Severní Ameriku kompletní do poloviny srpna 2024 a pro Evropu do poloviny prosince. Údaje pro Australasii a východní Asii jsou pro rok 2024 kompletní. Neočekávám žádné podstatné zvýšení počtu pozorovatelů pro Severní Ameriku ani Evropu, ani po doplnění všech údajů do konce roku.
V rámci poskytování těchto údajů se nebudu vyjadřovat k důsledkům toho, co znamenají pro ten, který region. Budu se vyjadřovat pouze k tomu, jak byly údaje získány. Nepochybně existuje celá řada otázek, které se budou v jednotlivých regionech lišit. Závěry o tom, co tyto údaje znamenají, zůstává čistě na lidech v jednotlivých oblastech, aby se nad nimi zamysleli.
I když mail D. Heralda je datován 28. 3. 2025, již vzápětí vzbudil několik reakcí a dotazů, k nimž se jistě na stránkách Zákrytového zpravodaje jistě ještě vrátím. Prozatím tedy alespoň názorný graf vývoje počtu pozorovatelů v regionu Evropa v porovnání s vývojem ve světě jako celku.