Zákryt trpasličí planetou

V upozornění na zajímavé úkazy v oblasti zákrytů jsem v dubnovém Zákrytovém zpravodaji psal o extrémním zákrytu hvězdy trpasličí planetou Ceres. Pro připomenutí zopakuji uvedený odstavec:

Už skutečně spíš jako zajímavost, než výzvu k pozorování pak berte poslední z trojice dnešních upozornění. Z pátku na sobotu 14./15. dubna 2023 (23:17 UT) nás čeká zajímavá podívaná, při níž jediná trpasličí planeta hlavního pásu asteroidů, Ceres, při pohledu z Evropy (pás široký 1092 km), zakryje hvězdu o jasnosti 11,4 mag. K úkazu dojde vysoko na obloze (h = 52°) se Sluncem hluboko pod severním horizontem. Navíc předpověď IOTA má v tomto případě pochopitelně jistotu pozitivního výsledku pro celou centrální Evropu 100 %. Na uvedené parametry slyšelo dosud 12 přihlášených zájemců o pozorování. Trochu sporný se mě ale jeví jeden zásadní parametr. Očekávaný pokles jasnosti 0,02 mag! Ale na druhou stranu podívaná určitě úžasná.

Úkaz, k jehož sledování je v současné chvíli přihlášeno už téměř 40 pozorovatelů ze všech koutů Evropy, rozpoutal také poměrně zajímavou diskusi na zákrytářské konferenci Planoccult. Myslím, že nebude od věci se před nocí z pátku na sobotu s některými myšlenkami, které tam zazněly, seznámit. Vše začalo mailem z 9. dubna (17:37), v němž se Jean-Francois Pittet obrátil na komunitu zákrytářů o radu:

Ahoj,
Za pár dní nás čeká zákryt s Ceres. OccultWatcher: hvězdná mag = 11,4 a Ceres mag = 7,3. A pokles o velikosti bude 0,0. Byl jsem trochu zmatený … proč je
35 ohlášených stanic na úkaz v OccultWatcher s poklesem 0,0?
Tak jsem si trochu počítal… Jaká je kombinovaná jasnost Ceres a hvězdy?
m = 11,4 – 2,5*Log(10^(0,4*(11,4-7,3) + 1)) = 7,275
Dobře, není to o tolik jasnější než samotná Ceres. Jaký je poměr intenzity před a během zákrytu?
R = 10^(0,4*(7,3 – 7,275)) = 1,023. OK, intenzita je asi o 2,3 % jasnější před zákrytem.
Jaká bude strategie pozorování? V minulosti jsem prováděl zákryt v rozsahu mag = 10 až 12,5. Nyní s Ceres do 7.3 … ??
– není nutné tlačit zisk blízko maxima
– lze nastavit menší zisk pro větší „bitovou hloubku“
– možná rozostřit dalekohled a/nebo mít 2×2 binning (s možnost opět snížit zisk)
Jaká bude vaše strategie?
OK, pokud během dalších dnů počasí dovolí nějaké pozorování, tak mohu sledovat Ceres a pořizovat různé sekvence s různými nastaveními. Následně pak provést rychlou analýzu s Tangrou.
Otázka pro specialisty … jaké budou další informace jak pozorovat Ceres? Není to jeden z nejznámějších asteroidů po misi Dawn?
Zdraví Jean-Francois

Obratem se ozvalo několik zkušených pozorovatelů:

Jiří Kubánek (9. 4. 2023; 18:13)
Ahoj,
pokles je 0,02 mag. 35 pozorovatelů je moc pěkné číslo a jsem za to rád.
Zkusím to bez binningu (tj. 1×1) Záleží na tom, jak se mi to bude líbit. Ujistěte se, že cílová hvězda je před zákrytem jasně viditelná.
Ano, mírně rozostřené, uvidím v praxi. Důležité bude vidět.
No a výsledkem může být, že třeba jen 2 stanice dokážou změřit zákryt, i to bude úspěch :-))
Výhodou je vyšší výška nad horizontem, v mém případě 52 stupňů.
Jasnou klidnou oblohu!
Jiří Kubánek

Kidd Simon (9. 4. 2023; 18:20) přišel s doplňující otázkou:
Ahoj všichni,
Mohl by mi prosím někdo vysvětlit výhodu rozostření? Dík!
Simon Kidd

Thierry Pauwels (9. 4. 2023; 18:46) byl stručný:
Světlo rozložíte na více pixelů, takže u jasného objektu je menší nebezpečí saturace.

Raoul Behrend (9. 4. 2023; 21:46) doplnil:
použijte 1×1 binning, ne 2×2, protože odpovídající obraz – šum je pak poloviční.

Až před místním polednem dalšího dne se ozval Dave Herald (10. 4. 2023; 4:24) a myslím, že to shrnul velice jednoznačně.
Mám dva komentáře.
K otázce rozostření – to platí pro 8bitové video, kde může snadno dojít k saturaci. Pokud máte 16bitový fotoaparát, není potřeba rozostřovat. 2% pokles jasu, s časovým rozlišením 0,04;či ještě méně. Z mého pohledu byste museli snít, abyste si představili, že je to možné jakýmkoli spolehlivým způsobem udělat v praxi. Budete muset užít expozice mnohem delší, abyste se vypořádali se šumem – a přitom nezískáte žádné relevantní rozlišení.
Povede pozorování zákrytu Ceresem ke zlepšení jeho pozice nebo tvaru? Krátká odpověď – ne.
Dave Herald
Murrumbateman
Austrálie

Diskuse samozřejmě jede dál. Rozebírají se možnosti využití filtrů, případně dalších nastavení kamer a můžete se s ní seznámit v konferenci Planoccult. K úternímu ránu je zde dalších devět vyjádření (a další budou jistě ještě přibývat), ale pro mě je poměrně jasná poslední věta v mailu Dave Heralda. A jsem také rád, že mohu na závěr zopakovat také svoji poslední větu z dubnového Zákrytového zpravodaje:

Ale na druhou stranu podívaná určitě úžasná.