Nová iniciativa D. W. Dunhama

Známý astronom David W. Dunham, dlouholetý  prezident International Occultation Timing Association (IOTA), kterou řídil od jejího založení v roce 1975 až do roku 2013 a až do současnosti aktivně pracující v představenstvu IOTA, přišel s novou iniciativou. Jejím cílem je podpořit a zatraktivnit sledování zákrytů hvězd planetkami mezi dalšími zájemci o astronomii. Svoji chystanou aktivitu představil v závěru července mimo jiné i v rámci internetové konference Planoccult (prostřednictvím Alexe Pratta).
V Dunhamově mailu se uvádí:

Toto je první z nové série zpráv, které budu zasílat do obou hlavních konferencí, IOTAoccultations a Planoccult, Bude se jednat o upozornění na zákryty, kterým by, dle mého názoru, měla být věnována přednostní pozornost.  Bylo by žádoucí je pozorovat z pevných stanovišť nebo, pokud máte tu možnost, pokusit se i o jejich sledování z mobilních stanic. Tato upozornění budou pokrývat přibližně následující dva týdny a měly by chodit každých 7 až 10 dní. Důvodem je, aby upozornění přišlo s dostatečným předstihem. Záměr je, poskytnout vám informaci o úkazu alespoň týden před ním, spíše než alerty 1-2 dny před zákrytem, které jsem rozesílal v rámci mnoha svých předchozích zpráv. Obvykle nebudu uvádět mnoho podrobností o úkazech. Budou obsahovat pouze datum, mag. hvězdy, identifikaci objektu a zdůvodnění proč je pozorování důležité. Chybět obvykle nebude ani odkaz na cloud OW pro danou událost. Prosím všechny příjemce, aby tyto zprávy, pokud možno obratem, přeposílali dalším zájemcům, a to způsobem vhodným pro příjemce, aby pro ně byly ve správný čas a obsahovaly vhodné informace a byly zajímavé.

Před několika dny byla založena stránku IOTA s nejlepšími zákryty vzdálených objektů během zbytku roku 2023; má doplňovat další stránky, které existují již delší dobu. Jedná se o stránky věnované zákrytům blízkozemními asteroidy, trojany, speciálními planetkami hlavního pásu a současně také nejjasnějšími asteroidy hlavního pásu. Odkaz na posledně uvedenou stránku je https://occultations.org/publications/rasc/2023/nam23MBoccs.htm

Na konci této informace jsou odkazy na všechny další stránky se zákryty hvězd speciálními objekty. Ačkoli důraz je kladen na severoamerické zákryty, některé
z lepších se týkají úkazů i v jiných částech světa. Globální Occult pak obsahuje vstupní datové sady, které si můžete stáhnout a použít k výpočtu vlastní místní předpovědi. Tyto stránky a databáze vám mohou poskytnout upozornění na speciální akce do konce roku 2023. Chcete-li však získat nejaktuálnější informace, obecně je nejlepší použít Occult Watcher, v němž jsou události dostupné na dalších 60 dní. Pokud na úkaz není žádná jiná informace, je možné se obrátit na cloud OW, který najdete na
https://cloud.occultwatcher.net/events .

Tato první zpráva bude nutně obsahovat pouze základní informace o událostech pro úkazy, k nimž dojde méně než týden předem, ale do budoucna se pokusím zveřejňovat události s předstihem alespoň týden do budoucna.

Evropská sekce IOTA má své vlastní prioritní akce s výzvami pozorování na jejich webové stránce https://call4obs.iota-es.de/  .

Projekt Lucky Star má předpovědi, hlavně pro zákryty TNO, Kentaury a Trojany
https://lesia.obspm.fr/lucky-star/predictions.php (často lepší než Předpovědi IOTA)

ACROSS předpovědi, často jsou i v OccultWatcher lagrange.oca.eu/fr/home-across 
Web SwRIs především pro Lucy Trojans je http://lucy.swri.edu/occ/predictions.html
Události RECON jsou na stránce http://tnorecon.net/observation-campaigns/

Ukázka jeho prvního alertu, týkajícího se nyní již neaktuálního období 28. 7. až 17. 8. 2023, který D. Dunham zmiňuje ve svém mailu, je na připojeném obrázku.

Považuji tento počin jednoznačně za krok správným směrem. Je samozřejmé, že České republiky a potažmo i celé střední Evropy se jeho předpovědi budou dotýkat, s ohledem na nepatrnou velikost tohoto regionu, jen velice sporadicky. Ale ukázka takovéhoto přístupu k zákrytům hvězd planetkami se mě zdá, pro oslovení většího počtu pozorovatelů a upoutání jejich zájmu o náš obor,
o hodně zajímavější, než přehršel, v praxi naprosto nepoužitelných předpovědí, které nyní zahlcují námi nejčastěji využívaný OccultWatcher. Bylo by jistě velice užitečné, pokud by se podobné iniciativy dočkala, pokud ne Česko či střední Evropa, tak alespoň Evropa jako celek.