Dvě „zákrytářská“ upozornění

V internetové konferenci Planoccult se na konci dubna objevily dvě zajímavé informace.

Prvním bylo upozornění na znovuzprovoznění bývalé webové stránky „Highlights of Asteroid Occultation in Europe“. Odkaz dostal nový design a v současné chvíli je po prvních připomínkách uživatelů dolaďován jeho konečný vzhled a především obsah. Výhodou je, že stránka se hodí pro všechna zařízení, takže je možné ji využívat klasicky přes počítač, ale současně také prostřednictvím tabletu či chytrého telefonu. Adresa odkazu se nezměnila a je: https://call4obs.iota-es.de/

Co je možné se prostřednictvím této stránky dozvědět?

V záhlaví nahoře naleznete aktuální datum a čas v UT a napravo případně odkaz na Twitterový účet IOTA/ES. Hned pod logem jsou umístěny odkazy na domovskou stránku IOTA/ES a na další důležité předpovědní zákrytářské webové stránky (Preston, ACROSS, Lucky Star), mapovou službu Dereka C. Breita (IOTA) a na Occult Watcher Cloud. V nich můžete hledat veškeré úkazy do většího detailu. Zpět na hlavní stránku se pak vrátíte jednoduše šipkou zpět.

Řádek s označením Upcoming Occultations nabízí maximálně pět blízkých zajímavých úkazů pro Evropu. Obrázky rotující pod touto řádkou nabízejí prakticky totéž, stačí kliknout.

Napravo pak najdeme kolonky New Predictions, tedy nejnovější předpovědi, Popular – což je výběr nejzajímavějších úkazů, které nás čekají a konečně Past Events, díky níž se můžete podívat i na nedávné, již proběhlé, úkazy. Zda zde budou archivovány předpovědi dlouhodobě, či bude přehled nějak časově omezen, není v tuto chvíli jasné ani autorovi stránek.

Níže na stránce je pak rozsáhlejší a časově delší nabídka planetkových zákrytů řazených chronologicky od nejbližších po časově nejvzdálenější. 

Stránka je stále ještě ve vývoji a bezesporu dozná nějaké, spíše už ale jen kosmetické, změny. V každém případě je to jistě zajímavé a žádoucí doplnění k přehršli, v poslední době někdy až nepřehledné spousty předpovědí pohybujících se na hraně (a často i za hranou) pozorovatelnosti, publikovaných z nejrůznějších zdrojů prostřednictvím stránky Occult Watcher. Doporučuji se se stránkou seznámit. Zda vám bude vyhovovat a stane se pro vás pomocí, už bude pouze na vašem rozhodnutí.

Druhá zpráva se týká konání pravidelného Výročního zasedání IOTA 2023, které se uskuteční v sobotu a neděli 15. a 16. července. V obou dnech by mělo zabírat čtyřhodinový interval mezi 18. až 22. hodinou SELČ.

Výhodou je, že bude opět použit formát internetové konference Zoom. Online adresa bude zveřejněna s jedno až dvou denním předstihem. K účasti jsou zváni všichni zájemci.

Na programu bude samozřejmě nezbytná zpráva pokladníka. Ale dostane se i na informaci o nejlépe pozorovaných zákrytech posledního roku, zprávy o zvláštních pozorováních a také přehled o nejlepších událostech roku nadcházejícího. Nebudou chybět ani příspěvky dotýkající se aktualizací v oblasti softwaru a rady ohledně jejich využití.

Věřím, že se rozhodnete si výše uvedené novinky minimálně poslechnout. A je samozřejmě možné, se s vlastními příspěvky do programu zasedání aktivně zapojit.