V noci z pátku 13. na sobotu 14. dubna 2029 má podle propočtů planetárních odborníků dojít k nejtěsnějšímu průletu planetky (99942) Apophis kolem Země. Objekt náležící k planetkám rodiny Aten o rozměrech přibližně 450 x 170 metrů se přiblíží Zemi na pouhých 31 tisíc kilometrů. Bude se tak naší planetě nacházet v necelé desetině odstupu oběžné vzdálenosti Měsíce (384 tisíc kilometrů), ale dokonce blíž než létají satelity na geostacionárních drahách (36 tisíc kilometrů).
Planetka Apophis bude na jasné noční obloze viditelná pouhým okem z Evropy, Afriky a západních částí Asie.
Apophis patří mezi nejnebezpečnější známé blízkozemní objekty. Následky případné kolize by byly katastrofální – náraz 60 milionů tun vážící obří skály, řítící se rychlostí 30 kilometrů za sekundu, by učinil neobyvatelným území o rozloze tisíců kilometrů čtverečních. Takový scénář je ale pro tentokrát vyloučen.
To však neznamená, že setkání proběhne zcela bez následků. Podle Ronalda-Louise Ballouze z americké Johns Hopkins Univerzity, bude mít těsný průlet destruktivní vliv především na samotnou planetku. Gravitace Země by na Apophisu mohla rozpoutat rozsáhlé planetkotřesení, které rozruší strukturu povrchu objektu. Tento proces uvolní množství prachu a dalšího materiálu do okolního prostoru. I přesto, že většina vyvrženého materiálu s největší pravděpodobností skončí zpět na povrchu planetky, část by mohla vytvořit kolem planetky prachový oblak. Jedním z důsledků popsaných událostí má podle vědců být obnažení hlubších struktur Apophisu a jejich vystavení kosmickým vlivům. Zkrátit by se také mohla rychlost rotace planetky až o zhruba devět hodin a ovlivněna může být následně i jeho dráha.
Zda, a v jaké míře, dojde k naplnění zmíněného scénáře, bude sledovat především mise OSIRIS-APEX, která je pokračováním úspěšné mise OSIRIS-REx. OSIRIS-APEX bude z těsné blízkosti pozorovat Apophis před jejím průletem, během něj i po jeho skončení. Blízký průlet bude ale nepochybně předmětem zájmu mnoha vědců z celého světa. Odhaduje se, že takto velký objekt se k Zemi přiblíží pouze jednou za zhruba 7 500 let. Máme se tedy rozhodně na co těšit.
Na připojeném obrázku je dráha planetky, jak velice rychle, během čtyř hodin, projde podél ekliptiky jarní a zimní oblohou. Uvedené časy jsou v SELČ.