Hvězdárna v Rokycanech a Plzni se dlouhodobě věnuje nejen pozorování, ale i organizaci, evidenci a statistice zákrytů hvězd planetkami v České republice. Na internetových stránkách hvězdárny ( www.hvr.cz ), v rubrice Odborná činnost, je již několik let průběžně doplňován seznam pozitivních pozorování zákrytů hvězd planetkami, získaných našimi pozorovateli. Jedná se o soupis obsahující datum, jméno planetky a jméno pozorovatele. Vedle tohoto přehledu se nyní podařilo samostatně doplnit další, podstatně detailnější tabulku, která přináší přehled o všech odeslaných sledováních (pozitivních i negativních) a to včetně základních informací o každém jednotlivém pozorování.
V tabulce, kterou naleznete schovanou v oddílu Odborná činnost (jak už bylo uvedeno v záhlaví článku) se musíte proklikat přes odkaz Zákryty a poté Výsledky pozorování ke druhému odstavci s textem Pozorování získaná českým pozorovateli najdete také zde ( https://www.hvr.cz/zakryty-tabulka/ ). A právě slovo zde vás dovede k podrobnému seznamu provedených měření, která byla odeslána do systému SODIS.
Jednotlivé sloupce obsahují, za pořadovým číslem pozorování, údaje o datumu a světovém čase předpovědi úkazu. Následuje číslo a jméno planetky a označení zakrývané hvězdy včetně její vizuální jasnosti. Další sloupce se již věnují samotnému úkazu. Postupně uvádějí teoretické trvání zákrytu na centrální linii, pozorovatelem užitou integraci záznamu a pokles jasnosti dvojice při zákrytu. Zároveň zde najdete teoretickou šíři pásu a vzdálenost pozorovatele od osy stínu v projekci na zemský povrch. Lehce zavádějící (za což se omlouvám) je další hodnota udávající výšku úkazu nad obzorem. Uvedený údaj se pro daný úkaz ve všech případech vztahuje pro rokycanskou hvězdárnu. Jinými slovy úhel je pouze přibližný, ale na druhou stranu odchylka by s ohledem na velikost (malost) České republiky neměla být nijak výrazná. Následují sloupce s informací o zdroji předpovědi a pozorovateli (jméno a místo pozorování). Velice důležitý je samozřejmě i výsledek (pozitivní, negativní, případně nejistý). Důležité je také vědět, jakou kamerou, respektive jakou metodou bylo měření provedeno. Poslední dva sloupce jistě budou, především pro pozorovatele, také velice zajímavé. Jedná se o informaci, zda, a to kým a kdy, byla provedena revize získaných výsledků a pod jakým identifikačním číslem je možné ji následně dohledat v systému SODIS. V něm jsou k dispozici ještě podrobnější údaje včetně grafu světelné křivky, či csv souboru daného pozorování. Pokud pak ve sloupci revidováno údaj chybí, jedná se o úkaz, který je ještě oblastními revizory posuzován či konzultován s pozorovatelem.
S tabulkou zákrytů lze pracovat a dle potřeby ji řadit podle jednotlivých parametrů. Je možné ji převést do excelovské tabulky, či si ji vytisknout.
V současné chvíli je k dispozici pouze aktuální rok 2024, který je průběžně aktualizován, ale v budoucnu by měl být přístupný i archiv, v němž bude možné si v obdobném formátu dohledat i výsledky předešlých let. Snad bude časem k tabulce připojen ještě sloupec odkazů, z něhož by pak byly dostupné textové soubory připojované pozorovateli k datům odesílaným do SODISu s dalšími podrobnostmi.
Věřím, že aktuální data shromažďovaná průběžně o našich pozorováních pomohou přednostně všem aktivním pozorovatelům, ale snad přispějí i k popularizaci zákrytářského oboru tím, že ukáží, kolik užitečné odborné práce se dá i dnes relativně jednoduchými prostředky získat.