A zajímavost nakonec (červnového zpravodaje)

Nebude to sice zvířátko, ale zvláštnost se spojitostí se zákryty z naší Sluneční soustavy. Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké vesmírné agentury NASA totiž natočilo a poslalo na Zemi video marsovského „zatmění Slunce“. Přesně mezi kameru americké laboratoře a Slunce se nasunul větší z Marsovských měsíců. Na svém webu o tom informovala kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Perseverance na starosti.

Na videu, které trvá přibližně 40 sekund a naleznete jej např. na stránce https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-perseverance-rover-captures-video-of-solar-eclipse-on-mars,  je zachycený přechod přirozeného satelitu Marsu, měsíce Phobos, přes sluneční disk. Průzkumník záběr pořídil pomocí „kamery nové generace“ Mastcam-Z už 2. dubna 2022, tedy 397. marsovský den (408. pozemský den) své mise na sousední planetě.

„Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno ani zdaleka úplně. Phobos je totiž 157krát menší než náš Měsíc a ani skutečnost, že obíhá podstatně blíž než naše Luna (41krát), nestačí na to, aby zakryl celé Slunce. Druhý měsíc Marsu, Deimos, je ještě menší, takže ani při případném jeho přechodu přes Slunce se marťané nikdy úplného zatmění (zákrytu) Slunce nedočkají. Prostě nemají takové štěstí jako pozemšťané.

JPL vysvětlila význam podobných pozorování tím, že mohou vědcům pomoci upřesnit oběžnou dráhu Phobosu a sledovat velice detailně působení hmoty rudé planety na drobný satelit. Jedná se tedy prakticky o obdobu zákrytářských pozorování prováděných na Zemi.

Nejednalo se o první podobné pozorování. Již roku 2004 fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity, později v tom pokračoval další rover Curiosity. Ale Perseverance nám poskytl dosud nejvíce přiblížené video přechodu Phobosu a navíc s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.